Kubuś fatalista i jego Pan - opracowanie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Kwestia gatunku „Kubusia Fatalisty i jego Pana”

Diderot stanowczo zaprzeczał, że „Kubuś Fatalista…” jest powieścią, podkreślając to przy każdej nadarzającej się okazji. Autor za wszelką cenę chciał uniknąć łatki powieściopisarza, ponieważ tak określano twórców romansów, których on nie mógł ścierpieć:
„Wszystkie wasze utwory wierszem i prozą to jeno bajeczki o miłości; prawie wszystkie poematy, elegie, eklogi, idylle, piosenki,...
więcejPlan wydarzeń „Kubusia Fatalisty i jego Pana”

1. Podróż Kubusia wraz ze swoim Panem.
2. Decyzja o postoju na noc w gospodzie.
3. Kłótnia sługi z sąsiadami.
4. Wyruszenie w dalszą drogę.
5. Odkrycie faktu, że w gospodzie padli ofiarą złodziei.
6. Powrót Kubusia na miejsce zdarzenia.
7. Spotkanie wędrownego handlarza i odebranie mu zegarka Pana.
8. Odzyskanie zgubionych pieniędzy.
9. Opowieść Kubusia o odniesionej w bitwie ranie wstępem do historii „o amorach”.
10. Wspominanie... więcejStruktura „Kubusia Fatalisty i jego Pana”

Czytanie „Kubusia Fatalisty i jego Pana” stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla niewytrawnego odbiorcy. Dzieje się tak głównie za sprawą zawiłej i niejasnej struktury, głównie czasowej, dzieła. Choć na ogół uważa się, że akcja powieści rozgrywa się w czasie ośmiodniowej podróży obydwu tytułowych bohaterów, to ciężko powiedzieć, czy zachowana została jej chronologia. Najlepiej świadczy o tym fragment:... więcejNarracja w „Kubusiu Fataliście i jego Panu”

Pod względem narracji i prowadzenia akcji dzieło Diderota poraża bogactwem form. Ciężko znaleźć w kanonie światowej klasyki utwór, który pod tym względem mógłby się równać z „Kubusiem Fatalistą i jego Panem”. Pierwszym śmiałym ruchem Diderota było przyjęcie dialogu, jako zasadniczej płaszczyzny porozumiewawczej, ale i narracyjnej dzieła. W tym miejscu pojawia się bohater, którego wcześniej w literaturze... więcejRola czytelnika w powieści Diderota

Spróbujmy określić status wirtualnego czytelnika „Kubusia Fatalisty i jego Pana”. Bez wątpienia jest to zupełnie nowy rodzaj bohatera, nie jest on w żaden sposób możliwy do zidentyfikowania, jednak odgrywa on w dziele ważną rolę. Jeśli chodzi o aspekty fizyczne, społeczne czy moralne, nie wiemy o nim nic. Nie wiemy też dlaczego znalazł się w tym miejscu ani w jakich okolicznościach napotkał narratora.

Możemy natomiast... więcejPodobieństwo relacji narratora ze słuchaczem z relacją Kubusia z Panem

W powieści Diderota mamy do czynienia z czterogłosem narracyjnym, który możemy podzielić na dwie pary, który nadaje powieści specyficzny, niespotykany dotąd, rytm i logiczną regularność. Tym, co interesuje nas najbardziej to ukazanie podobieństw pomiędzy wspomnianymi parami, czyli Kubusiem i jego panem oraz nieznanym narratorem (utożsamianym z autorem) oraz wirtualnym słuchaczem dzieła.

Można powiedzieć, że obydwa związki... więcejProblematyka „Kubusia fatalisty i jego Pana”

Złożona przede wszystkim z dialogów dwóch tytułowych bohaterów powiastka filozoficzna „Kubuś Fatalista i jego Pan” nie należy do tytułów łatwych czy przyjemnych. Choć niektórzy znajdą w niej ważkie kwestie, ba, niektórzy nawet zaliczą ją do najważniejszych dzieł światowej literatury, dla większości czytelników pozostanie dziełem skomplikowanym.

Choć każdy ma o niej własne zdanie, wyrobione podczas długich... więcejFilozofia w powieści „Kubuś fatalista i jego Pan”

Kluczowe dla filozoficznego znaczenia powieści Diderota pytania padają na początku książki:
„Czy my kierujemy losem, czy też los kieruje nami?”.


Kilka stron dalej narrator odpowiada Kubusiowi, zajmując swoje stanowisko:
„Zdaje się nam, że prowadzimy los, gdy w istocie on zawsze nas prowadzi”.


Pojęcie determinizmu nie było jeszcze powszechnie stosowane, gdy Diderot pisał swoje najbardziej... więcej